zpět

Akcie 2022 – vybírejte z menu ala carte!

Akcie 2022 – vybírejte z menu ala carte!

Akcie v roce 2022 je potřeba pečlivě vybírat, sázíme domácí a evropské hodnotové akcie, i komoditní sektor. Výplach ne technologiích přinese příležitost na big names !

Po euforickém roku 2021 vstoupily akcie do dalšího roku poměrně nervózně. Nad investory stojí obava z rychlého růstu sazeb americkou centrální bankou a také postupné, ale rychlejší než očekávané utlumení QE. Tato dvojkombinace vyvolává obavu korekce na rizikovějších aktivech, právě jako jsou akcie. Řekněme si na rovinu, po prudkém růstu vždy následuje nějaká korekce, otázka je, kdy přijde, na čem a jak bude hluboká. Zatím se pokles týká spíše akcií „růstových“, a převážně těch, kde sice rostou tržby, ale k zisku je ještě hodně daleko. Na sliby nyní investoři neslyší, chtějí vidět nějakou reálnou hodnotu, a proto tyto akcie nyní korigují nejvíce. Index technologických akcií ztrácí letos již přes 8%! Neházejme flintu do žita, zájem investorů se přesunul, v kurzu jsou nyní akcie komoditního sektoru, vidíme rotaci do tzv. value stocks, tj. firem stabilních, jejichž tržby nerostou závratným tempem, ale jsou schopny generovat pravidelný solidní zisk i v dobách těžkých, a ještě platit dividendu. Také regionálně se vývoj akciových trhů diferencuje, více pod tlakem jsou nyní americké trhy, naopak Evropa zatím nijak zásadně nepadá a povzbuzení přinesly dnes akcie v Hong Kongu, když Čína snížila úrokové sazby.

Letošní rok tak bude více o „chemii“, jak si namíchat ten správný koktejl akcií, ne jen o slepém následování vybraného indexu. Jestliže, a teď budu parafrázovat, i jsme si loni vystačili s nabídkou „vem bufet, sněz co můžeš“, letos to bude o vybírání akcií z „menu a ala carte“! My nadále sázíme na mix domácích a zahraničních akcií, v Praze jsou našimi favority KB, Česká zbrojovka a Čez. V Evropě se soustředíme na Volkswagen, Telefonicu, E.On, Eutelsat, ale i další akcie právě ze sektoru „klasické staré ekonomiky“. Nadále je v popředí zájmu investorů i komoditní sektor, ropa se drží na nejvyšších úrovních za poslední roky, poptávka po technických kovech je a bude nadále vysoká. Proto máme v portfoliu firmy jako je BP, Shell, Vale či Norilsk Nickel. A když jsme u jednotlivých regionů, po výplachu na velkých čínských technologických gigantech možná nastává to období, kdy se opatrně začít vracet. Třeba taková Alibaba (v Hongkongu). Ve výprodejích jsou nyní i ruské akcie, díky obavám z konfliktu s Ukrajinou, osobně se domnívám, že Rusko  velký konflikt riskovat nechce, proto se snažím si postupně některé akcie dokupovat do portfolia. A pozor, podle mého názoru i americké velké technologické firmy budou zajímavé, chce to trpělivost a počkat na pokles.  Takže jak jsem psal již výše, bude to letos těžké, je to o tom vybrat si ty správné akcie ze širokého menu na trzích!

 

Michal Semotan

 

 Upozornění

Tento materiál vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s. nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. S investičními nástroji je spojeno riziko kolísání aktuální hodnoty investované částky a výnosů z ní a není zaručena návratnost původně investované částky. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.

Sdělení může obsahovat informace týkající se investičních nástrojů nebo emitentů, u kterých má společnost své vlastní zájmy. Za zprostředkování úpisu investičních nástrojů může společnost vyplatit svým smluvním partnerům provizi z objemu zprostředkovaných investic. Obecné informace o pobídkách jsou zveřejněny na www.jtis.cz.

 


Dále by vás mohlo zajímat