zpět

I v Evropě lze stále najít zajímavé akcie!

I v Evropě lze stále najít zajímavé akcie!

Evropské akcie prožívají těžké období, sráží je blízký válečný konflikt, vysoké ceny energií a růst sazeb. Přesto si myslíme, že se zde dají najít zajímavé investiční příležitosti!

Těžké období prožívají evropské akciové trhy, když spousta negativních faktorů tlačí jednotlivé burzovní indexy dolů. Silná inflace, s tím související začínající růst sazeb ECB, k tomu válka za rohem, která má dopad na bezprecedentní růst cen energií v Evropě – a to nejen ropy, plynu, ale v poslední době především elektrické energie. Neřešme, kdo za to může, jak je v Česku obvyklé, pojďme se podívat, jestli je v Evropě co koupit a jestli to dává smysl.

Aktuálně ztrácí evropské akcie vyjádřeno burzovním indexem více než -20 % od začátku roku. Tím pádem samozřejmě jednotlivé akcie jsou v mínusu i výrazně více, protože zase jiné, především napojené na ropu, jsou naopak od začátku roku v plusu. Musíme nadále počítat s růstem sazeb i v Eurozóně, přesto bych vyzdvihl 3 sektory, které vnímáme jako zajímavé. Za prvé výroba dopravních prostředků, především pak automobily a letadla – tj. to, co Evropa vždy uměla. Konkrétně např. Volkswagen a Airbus. VW uvádí na burzu v současné době svou ikonickou značku Porsche, a zdá se, že se Porsche těší velkému zájmu investorů a emise bude přeupsána. Z toho by měl profitovat i Volkswagen a alespoň částečně by se měla odkrýt zamknutá hodnota Volkswagenu, plus by investoři měli dostat zajímavou dividendu. Dalším průmyslovým podnikem je Airbus, producent high-tech výrobků, který je schopna ustát růst nákladů v podobě energií.  Letadla Airbusu si troufnu říci nyní překonávají Boeing, a jinou konkurenci nemají. Bude jim pomáhat i příznivější měnový kurz EUR/USD a   poptávka po strojích Airbusu by měla dále růst, když vidíme oživení letecké dopravy. Druhým odvětvím, co by mohl profitovat z růstu sazeb, jsou samozřejmě finance – banky a pojišťovny. Sázíme na akcie Societe Generale, Erste a Allianz – ano, ani zde to není bez rizika a jen růst sazeb zisky nepřinese. Nesmí do Evropy dorazit prudká recese, protože pak úvěrová aktivita opadne a naopak se některé již poskytnuté úvěry stanou problémovými. A poslední odvětví, které zmíním, jsou společnosti napojené na reality – konkrétně bych uvedl původem domácí společnost CTP, provozovatele logistických parků po celé Evropě – zde je poptávka po tomto typu realit nadále vysoká, a jak jsme se přesvědčili, just-in-time systém v dnešní době nefunguje, takže budou logistické parky nadále vybookované. Připojíme ještě německý titul Vonovia, který je zaměřen na rezidenční bydlení v Německu, a jejíž akcie letos také stihl poměrně výrazný propad. Ano, v Německu k němu byli důvody (regulace nájmů, růst cen energií, problémy společnosti Adler Group). Akcie Vonovie však z našeho pohledu již většinu negativních šoků „zaceňují“ a přijdou nám zajímavé, pokud hledáme primárně dividendový eurový titul. Takže neházejme flintu do žita, čeká nás těžké období, ale vždy je důležité vybírat a pokusit se aktivní správou trh překonat. Držím všem v tomto palce!

 

Michal Semotan

 

Upozornění

Tento materiál vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s. nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. S investičními nástroji je spojeno riziko kolísání aktuální hodnoty investované částky a výnosů z ní a není zaručena návratnost původně investované částky. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.

Sdělení může obsahovat informace týkající se investičních nástrojů nebo emitentů, u kterých má společnost své vlastní zájmy. Za zprostředkování úpisu investičních nástrojů může společnost vyplatit svým smluvním partnerům provizi z objemu zprostředkovaných investic. Obecné informace o pobídkách jsou zveřejněny na www.jtis.cz.


Dále by vás mohlo zajímat