zpět

Máte zálusk na Porsche?

Máte zálusk na Porsche?

VW chce ukázat svojí hodnotu přes výrobce sportovních vozů Porsche.

Automobily Porsche jsou vnímány jako top produkt automobilového průmyslu, a tomu tím pádem odpovídá i jejich vysoká cena. Zřejmě již letos si však budete moci na trhu koupit i akcie výrobce těchto ikonických vozů. Koncern VW se totiž chystá na uvedení této značky na burzu! Pozor, neplést si s firmou Porsche Automobil Holding SE Holding, která již nyní na burze je. Volkswagen plánuje vyčlenit výrobce sportovních vozů Porsche a předhodit cca 25 % jejích akcií investorům na akciový trh. Uvedení na trh dostaly za úkol americké investiční banky (pozor, žádná německá…nepříjemné překvápko pro lokální banky!). Odhadovaná hodnota celého výrobce je podle prvních zpráv z mého pohledu hodně vysoká, hovoří se o 60-80 mld EUR, za prodané akcie by tedy mohl Volkswagen inkasovat něco mezi 15 až 25 miliardami EUR. Co s těmi penězi pak udělá? Polovinu ze získaných peněz VW investuje do dalšího rozvoje elektromobility, kde chce hrát první housle a v Evropě přeskočit během pár let Teslu. A 49 % ze získané částky v rámci IPO by chtěl VW rozdělit mezi akcionáře koncernu, aby profitovali z této byznysové operace okamžitě, ne pouze vidinou zářné budoucnosti spojené s výrobou elektrických aut. Mimochodem ta mimořádná dividenda by mohla mít hodnotu klidně 30EUR na akcii, pokud počítám dobře, a to není málo!!!

Takže nejlepší variantou, jak si odehrát Porsche, kromě nákupu při uvedení akcií na trh, je koupit si akcie Volkswagenu v současné době a pak profitovat z uvedení Porsche na akciový trh. To je moje řešení, jak se na tom celém kolečku svézt!

Kromě zmíněné dividendy pro akcionáře VW by mohla tato transakce ukázat a odkrýt vnitřní hodnotu celého VW, protože valuace Porsche při uvedení na trh bude vyšší – a podle mého soudu výrazně vyšší, než je nyní schovaná v rámci celého koncernu. Jestliže akciový trh valuuje celý koncern VW teď na cca 95mld EUR, pak pokud hodnota Porsche při uvedení na burzu bude činit i třeba jen 60mld EUR, je jasné, že hodnota dalších značek koncernu je vyšší než zbylých 35mld EUR (95-60). Můžeme se na to podívat i přes zisk. Porsche generuje cca 25 % zisku celého koncernu VW, … tak kdyby ¼ VW měla hodnotu 60 mld EUR, kolik pak má mít celý VW? To už nechám na vás!

 

Michal Semotan

 

Upozornění

Tento materiál vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s. nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. S investičními nástroji je spojeno riziko kolísání aktuální hodnoty investované částky a výnosů z ní a není zaručena návratnost původně investované částky. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.

Sdělení může obsahovat informace týkající se investičních nástrojů nebo emitentů, u kterých má společnost své vlastní zájmy. Za zprostředkování úpisu investičních nástrojů může společnost vyplatit svým smluvním partnerům provizi z objemu zprostředkovaných investic. Obecné informace o pobídkách jsou zveřejněny na www.jtis.cz.


Dále by vás mohlo zajímat