zpět

Americké „techno-akcie“ zavelely k obratu!

Americké „techno-akcie“ zavelely k obratu!

Americké technologické akcie jsou v čele obratu akciových trhů, pozitivní červenec Je reakcí na silné výprodeje na konci prvního pololetí. Z velkých firem pouze Meta nedodala investorům to, co trh žádal.

Červen zakončil na akciových trzích prudkým propadem a zamknul akciové indexy v hlubokém mínusu za první pololetí letošního roku. Aby to nebylo tak monotónní, tak americké akcie vedené technologickými tituly zavelely od července k obratu. Investoři si uvědomili, že -30 % na indexu je přeci jen dost, a první odvážní vytáhli své drápky, teda spíše dolary, se kterými se vrhli na slevy, za které by se nestyděli ani některé velké potravinové řetězce.

Jak jsme předpovídali, právě technologický sektor byl cílem investorů, a řada kupců chtěla akcie společností jako je Alphabet pod 110 dolarů, Microsoft pod 260 – oba giganti svými výsledky důvěru investorů nezklamaly. V tomto nabitém týdnů předvedla svá čísla i Meta, která předtím ještě pod tickerem Facebooku padla do nemilosti investorů, kteří se bojí zlomu ve vývoji příjmů z reklamy a růstu výdajů na všude zmiňovaný „metaverse“. Na zisku a tržbách předvedla sledovaná Meta o něco slabší čísla proti odhadům – ale ne žádný průšvih, počet uživatelů naopak mírně rostl. Snížen byl výhled na tržby na další kvartál – zde jdou tyto predikce dolů zřejmě i kvůli silnému posílení amerického dolaru, výpadku příjmů z Ruska a i asi obavě o menší apetit utrácení chtivých inzerentů. Ve finále to vypadá, že trh to vstřebává, ale trestá Metu v after-marketu cca o mínus 5 %. Celkově však americké indexy přidávají v červenci mezi +5 až +7 %, a ukazují, že je potřeba být stále ve střehu-jen hold and buy na trhu v 2022 nefunguje ideálně. Evropské akcie zaostávají, s plusem okolo 2.5 %, když první týdny v červenci se investoři báli zastavení dodávky plynu z Ruska do Evropy. Stále stejná, omílaná písnička, asi bude kazit i nejbližší dny a týdny na starém kontinentu, když objektivně přiznat, jsme prostě konfliktu daleko blíže a naše ekonomiky jsou jím daleko více ovlivněny. To amerických společností se tento válečný konflikt dotýká výrazně méně.

Celkově se ukazuje, dle mého osobního názoru, že i přes pokračující vysokou inflaci, odhodlání centrálních bank ke zvedání sazeb, je potřeba s akciemi počítat. Z hlediska investičního horizontu akcií (3-5 let) nabízejí, a zřejmě ještě i ve zbylém období letošního roku budou nabízet, zajímavé úrovně, a říkají si o zvýšení váhy v našich portfoliích. Ano, bude to ještě složité v dalším období 2022, ale trhy celkem rozumně vstřebávají očekávaný krok FEDu na sazbách směrem nahoru. Pokud nás nepřekvapí ještě výrazně prudším „hikem“, můžeme záporné hodnoty z prvního pololetí do konce roku umazávat!

 

Michal Semotan

 

Upozornění

Tento materiál vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s. nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. S investičními nástroji je spojeno riziko kolísání aktuální hodnoty investované částky a výnosů z ní a není zaručena návratnost původně investované částky. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.

Sdělení může obsahovat informace týkající se investičních nástrojů nebo emitentů, u kterých má společnost své vlastní zájmy. Za zprostředkování úpisu investičních nástrojů může společnost vyplatit svým smluvním partnerům provizi z objemu zprostředkovaných investic. Obecné informace o pobídkách jsou zveřejněny na www.jtis.cz.


Dále by vás mohlo zajímat